2014 Australian Championships


The 2014 Australian Championships were recently held at Exhibition Park in Canberra (EPIC). We had a large group of dancers and their families travel to Canberra to compete at the Championships and what a great week we all had! To view Scoil Ard Rince’s results, click this link…

We are incredibly proud of all of our dancers that competed in Canberra. The sportsmanship and friendship shown was amazing. A big thank you to all of the dancers and their families for the time and effort they put in, both in the lead up to Nationals and during the event.

Scoil Ard Rince – Australian Championship Dancers:
Ella Liang, Ella Ross, Elise Mannion, Aaliyah Sinclair, Milliea Coonz, Alexis Tuckett, Isaac Loxley, Kate Edgar, Brianna Drake, Tara Wilkinson, Kyla Milne, Nyah Burrows-Andrews, Brea Merison, Montana O’Keefe, Shannagh Mangan, Colette Blake, Abigail Loxley, Sophie Liang, Greer Hutchison, Alana Issa, Jasmine Merison, Eliza Bulloch, Chloe Peirce, Sharnae Harris, Cienna Jewell, Madelyn Burke, Blaze Montgomery, Celia Shawcross, Mia McJarrow, Chloe Burrows-Andrews, Isabelle Beddoes & Caitlin Gray.

Solo Results:
Elise Mannion – 2nd Place; Sub Minor Girls 8 Years
Jasmine Merison – 4th Place; Intermediate Girls 14 Years
Chloe Peirce – 4th Place; Senior Girls 16 Years
Celia Shawcross – 4th Place; Senior Ladies 20 Years & Over
Isaac Loxley – 7th Place; Minor Boys 10 Years
Madelyn Burke – 9th Place; Ladies 19 Years
Brea Merison – 12th Place; Junior Girls 11 Years
Colette Blake – 12th Place; Junior Girls 12 Years
Greer Hutchison – 12th Place; Intermediate Girls 13 Years
Eliza Bulloch – 12th Place; Intermediate GIrls 14 Years
Milliea Coonz – 13th Place; Sub Minor Girls 8 Years
Kate Edgar – 13th Place; Minor Girls 10 Years
Sophie Liang – 15th Place; Junior Girls 12 Years
Sharnae Harris – 16th Place; Senior Girls 16 Years
Blaze Montgomery – 16th Place; Ladies 19 Years
Cienna Jewell – 20th Place; Junior Ladies 17 Years
Abigail Loxley – 21st Place; Junior Girls 12 Years
Aaliyah Sinclair – 27th Place; Sub Minor Girls 8 Years
Alexis Tuckett – 29th Place; Minor Girls 9 Years
Ella Ross – 30th Place; Sub Minor Girls 7 Years
Montana O’Keefe – 34th Place; Junior Girls 11 Years
Alana Issa – 36th Place; Intermediate Girls 13 Years
Shannagh Mangan – 38th Place; Junior Girls 11 Years
Tara Wilkinson – 40th Place; Minor Girls 10 Years

Team Results:
1st Place – Under 10 Girls 8 Hand; Chloe Burrows-Andrews, Bridget Mannion, Ella Liang, Aaliyah Sinclair, Ella Ross, Milliea Coonz, Elise Mannion & Alexis Tuckett.
1st Place – Under 15 Girls 8 hand; Eliza Bulloch, Isabelle Beddoes, Alana Issa, Jasmine Merison, Colette Blake, Brea Merison, Sophie Liang, Montana O’Keefe & Greer Hutchison.
3rd Place – Under 12 Girls 8 Hand; Nyah Burrows-Andrews, Mia McJarrow, Montana O’Keefe, Shannagh Mangan, Brianna Drake, Tara Wilkinson, Kate Edgar & Kyla Milne.
4th Place – Senior Girls 4 hand Choreography; Chloe Peirce, Madelyn Burke, Celia Shawcross & Blaze Montgomery.
5th Place – Under 15 Girls 4 Hand – Team A; Eliza Bulloch, Isabelle Beddoes, Alana Issa & ┬áJasmine Merison.
6th Place – Under 18 Girls 8 Hand; Chloe Peirce, Caitlin Gray, Sharnae Harris, Cienna Jewell, Jasmine Merison, Brea Merison, Eliza Bulloch & Isabelle Beddoes.
7th Place – Open Age Girls 4 Hand; Blaze Montgomery, Celia Shawcross, Madelyn Burke & Chloe Peirce.
8th Place – Under 12 Girls 3 Hand Choreography; Elise Mannion, Tara Wilkinson & Kate Edgar.
8th Place – Under 15 Girls Reel in Couples; Isabelle Beddoes & Jasmine Merison.
9th Place – Under 10 Girls 4 Hand; Milliea Coonz, Aaliyah Sinclair, Elise Mannion & Ella Ross.
7th Place – Under 12 Girls 4 Hand – Team B; Tara Wilkinson, Kate Edgar, Elise Mannion & Milliea Coonz.
8th Place – Under 12 Girls 4 Hand – Team A; Nyah Burrows-Andrews, Mia McJarrow, Montana O’Keefe & Shannah Mangan.
14th Place – Under 15 Girls 4 Hand – Team B; Colette Blake, Jasmine Merison, Brea Merison, Sophie Liang & Greer Hutchison.
18th Place – Under 12 Girls 4 Hand – Team C; Chloe Burrows-Andrews, Kyla Milne, Alexis Tuckett & Brianna Drake.
19th Place – Under 18 Girls 4 Hand; Caitlin Gray, Sharnae Harris, Cienna Jewell & Chloe Peirce.

A very big congratulations to all dancers. We appreciate the hard work that you all put in and it was great to see your amazing results and personal achievements.

Claire, Breeda, Chrissy & Bridget.